Trudnoća iako fiziološko stanje, često biva praćeno anemijom usled nedostatka gvožđa. Gvožđe u organizmu služi za proizvodnju hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima (eritrocitima). Hemoglobin ima ulogu prenosa kiseonika do svih tkiva. Tokom trudnoće postoje povećane potrebe za kiseonikom. Anemija je jedna od najčešćih komplikacija trudnoće.
Vodeći znak anemije kod trudnica je smanjenje nivoa hemoglobina ispod 110 g / L. Anemija kod trudnica u 90% slučajeva je posledica nedostatka gvožđa.
Indikatori | 1.trimestar | 2.trimestar | 3.trimestar |
Hemoglobin g/L | 131(112-165) | 126(110-144) | 112 (110-140) |
Hematokrit % | 33 | 36 | 34 |
Eritrociti, 10x 6/ L | 10,2 | 10,5 | 10,4 |
Sedimentacija eritrocita mm/sat | 24 | 45 | 52 |
Tokom trudnoće može doći do takozvane fiziološke ili “lažne” anemije. Pojava ovog oblika nastaje zbog neujednačenog porasta pojedinačnih komponenti krvi. Činjenica je da tokom trudnoće, kao kompenzaciona reakcija, dolazi do povećanja obima krvi majke za 30-50%, ali uglavnom zbog plazme (tečnog dela krvi). Shodno tome, odnos zapremine krvnih ćelija (uključujući i crvene krvne ćelije koje sadrže hemoglobin) i tečnog dela krvi (plazme) pomera se ka drugom. Ovaj oblik anemije ne zahteva lečenje.
Sem gvožđa, folna kiselina ima bitnu ulogu u formiranju crvenih krvnih zrnaca, a takođe su vrlo neophodni kako u planiranju trudnoće, tako i u samoj trudnoći.
Koji su faktori rizika za anemiju tokom trudnoće?
- imate dve bliske trudnoće
- ste trudni sa dve ili više beba
- često povraćate zbog jutarnje mučnine
- ne konzumirate dovoljno gvožđa
- ste imali neredovan menstrualni ciklus pre trudnoće
- imate anemiju u anamnezi pre trudnoće
- nezdravo se hranite i ne unosite dovoljno vitamina
- imate bolesti probavnog trakta praćene krvarenjem
Koji su simptomi anemije kod trudnica?
- slabost, malaksalost
- umor
- bleda ili žućkasta koža, suva koža, stvaranje pukotina na njoj
- pojava pukotina u uglovima usana
- otežano gutanje suve i čvrste hrane;
- promene na noktima (krhkost, lomljivost, nokti postaju ravni, poprimaju konkavni oblik kašike);
- kosa suva, lomljiva
- nepravilni otkucaji srca
- kratki dah
- vrtoglavica
- bol u grudima
- hladne ruke i noge
- glavobolja
Koja je uloga folata u trudnoći?
- Smanjuju rizik defekta neuralne cevi do 80%
- Učestvuju u stvaranju eritrocita
- Neophodni su za proizvodnju novog DNK i neurotransmitera
- Preveniraju rascep nepca i usne
- Podstiču pravilan razvoj mozga i lobanje
- Podržavaju normalan nivo homocisteina
- Preveniraju depresiju
Kako se može sprečiti i lečiti anemija u trudnoći?
Dobra ishrana takođe može da spreči anemiju
Pravilnom ishranom se dnevno unese oko 2.5 mg gvožđa, dok se putem lekova može uneti 15-20 puta više.
Najveća količina gvožđa nalazi se u mesnim proizvodima. Gvožđe sadržano u njima apsorbuje se u ljudskom organizmu oko 25-30%. Apsorpcija gvožđa iz drugih životinjskih proizvoda (jaja, riba) je 10-15%, od biljnih proizvoda – samo 3-5%. Gvožđe se nalazi u svinjskoj jetri, kakau, žumancu, kajsijama, bademu, purećem mesu, spanaću i teletini. Folata ima u hrani kao što su džigerica, spanać, brokoli, pasulj, krompir.
Medicinski tretman anemije
Ukoliko je anemija izraženija, zdrava ishrana neće biti dovoljna za njeno izlečenje. U tim situacijama se nadoknada vrši uz pomoć lekova i suplemenata koji sadrže gvožđe. Lekovi koji sadrže gvožđe obično se propisuju u kombinaciji sa vitaminom C.
Preduslov za lečenje anemije zbog nedostatka gvožđa je upotreba lekova koji se propisuju samo od strane lekara. Sadržaj hemoglobina se povećava tek krajem treće sedmice terapije anemijom. Normalizacija broja crvenih krvnih zrnaca se javlja nakon 5 – 8 nedelja terapije.
Poželjno je da trudnice primaju suplemente gvožđa u kombinaciji sa askorbinskom kiselinom (vitamin C), koja je aktivno uključena u metabolizam gvožđa u organizmu.
Trenutno, za lečenje anemije u trudnica koriste se brojni proizvodi. Pitanje prepisivanja određenog leka, kao i njegovu pojedinačnu dozu, učestalost upotrebe i trajanje lečenja određuje samo lekar na individualnoj osnovi. Lekar mora da prati i efikasnost tretmana, koji se najbolje procenjuje po nivou transferina i feritina u serumu, a ne samo po nivou hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca.
Ne prekidati terapiju gvožđem nakon normalizacije nivoa hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca u organizmu. Normalizacija nivoa hemoglobina u organizmu ne znači obnovu rezervi gvožđa u njemu. U tu svrhu, stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije preporučuju da se nakon 2-3 meseca lečenja i eliminacije hematološke slike anemije ne zaustavi terapija, već se prepolovi doza leka koji se koristi za lečenje anemije zbog nedostatka gvožđa. Ovaj tretman traje 3 meseca. Čak i sa potpuno obnovljenim zalihama gvožđa u telu, preporučljivo je da se uzimaju male doze preparata koji sadrže gvožđe u roku od šest meseci.
Kada je u pitanju suplementacija sa folatima treba imati na umu da folna kiselina nije isto što i folat.
Dnevna potreba za unosom folne kiseline tokom trudnoće iznosi 400 µg na dan, a neki smatraju i veća. Uzimanje folata treba otpočeti i pre zatrudnjivanja. Ukoliko neplanirano ostanete u drugom stanju otpočnite sa uzimanjem folata čim saznate da ste u drugom stanju. Unos dodatne količine folata se savetuje najmanje u prvih 12 nedelja trudnoće, čak iako ste zdravi i dobro se hranite.
Folna kiselina je sintetski oblik vitamina koji se nalazi u većini suplemenata i kao takva nije aktivna u ljudskom telu. Da bi postala iskoristiva mora se pretvoriti u aktivni oblik (metiltetrahidrofolat).
Osnovna razlika je u hemijskoj strukturi i u tome kako ih telo može koristiti. Neki ljudi (sa MTHFR mutacijom) ne mogu uopšte da je obrade i pretvore u aktivan oblik koji telo može da iskoristi. Ovo je poznato pod imenom metilentetrahidrofolat reduktaza (MTHFR) nedostatak.
Kod MTHFR nedostatka enzim funkcioniše slabije nego što je to optimalno, npr. sa samo 40% ili 70% kapaciteta, u zavisnosti od toga da li ste genetski problem nasledili od jednog ili oba roditelja.
Quatrefolic® je glukozamin so (6S)-5-metiltetrahidrofolata koji predstavlja aktivni oblik folne kiseline, te zaobilazi oštećeni korak konverzije MTHFR i omogućava organizmu direktnu apsorpciju bez metabolizma metilacije.